Narodowe Czytanie 2020

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach przeczytano: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele ” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz nowele polskie.

Tegoroczną edycję Narodowego Czytania w naszej szkole inaugurujemy w zupełnie inny sposób. Pragniemy zachęcić wszystkich do wirtualnego spotkania z „Balladyną” Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VIII a (Nadia Gierusz, Wiktoria Glura-Karasiewicz, Zuzanna Liczak, Alan Kłossowski, Judyta Nowoświat, Klaudia Zaranek) oraz uczennica klasy IV b – Julia Glura-Karasiewicz wcielili się w postacie dramatu i przedstawią dwa fragmenty tego wybitnego dzieła polskiego romantyzmu, które powstało na emigracji.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach Alinie
i Balladynie stała się bardzo popularna. Na przestrzeni lat powstały jej liczne inscenizacje.

Dramat przenosi czytelnika w okolice Gopła.

Akcja pierwszego z wybranych fragmentów (Akt I scena 3) rozgrywa się w chacie wdowy, która mieszka z córkami Aliną i Balladyną. Do chaty przybywa niespodziewany gość – Kirkor.

W Akcie drugim siostry rywalizują ze sobą, po czym Balladyna zabija Alinę.

Serdecznie zapraszamy do spotkania z fragmentami „Balladyny” Juliusza Słowackiego – dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.


Narodowe Czytanie 2020